Biotopy

Lesnícka typológia sa venuje aj mapovaniu biotopov pre potreby ochrany prírody. Vďaka typologickej mape a informáciám o aktuálnom drevinovom zložení a porovnaniu s modelom prirodzeného drevinového zloženia bolo možné pomerne rýchlo a presne zistiť rozšírenie a stav lesných biotopov v SR.

Biotop je definovaný ako prostredie, v ktorom žije organizmus alebo spoločenstvo. Okrem neživej prírody (stanovišťa) zahŕňa aj živú zložku (napr. pre živočíchy je prostredím spoločenstvo rastlín a naopak). Inak povedané ho tvorí ekotop (stanovište) a biocenóza, ktorá daný ekotop osídľuje.

Biotopy a ich typy sa stali základnými jednotkami pre ochranu prírody v Európskej únii. Je to zakotvené v smernici EU o biotopoch (Smernica rady č. 92/43 / EHS z 21. mája 1992 o ochrane prirodzených biotopov, voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín), ktorá sa venuje ochrane rastlín, živočíchov a životného prostredia.

Všetky lesné biotopy ako aj biotopy lesostepí a subalpínskych porastov kosodreviny patria medzi biotopy národného významu podľa Vyhlášky MŽP SR, ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny. Väčšina z nich súčasne patrí k európsky významným (“naturovským”) biotopom. Ide o biotopy, ktorým hrozí zánik v ich prirodzenom areáli rozšírenia, alebo majú malý areál, prípadne predstavujú výnimočné príklady európskych biotopov (Valachovič et al. 2002). Tieto biotopy sa považujú za vzácne a ohrozené v rámci celej Európy (najmä na území EU) a Slovenská republika sa medzinárodnými dohovormi zaviazala ich chrániť, resp. zachovať v priaznivom stave. Je stanovené percento z celkovej plochy v rámci SR, ktoré musíme zachovať a ochrana prírody musí pravidelne reportovať Európskej komisii v akom sú stave. Na ochranu biotopov sú vyhlasované územia európskeho významu (SKUEV) ale európsky významné biotopy sa vyskytujú aj mimo nich.

Na Slovensku sa vyskytuje 66 typov biotopov európskeho významu, z toho 18 lesných (+ 1 krovinový). Štrnásť z nich sa považuje za tzv. prioritné biotopy, na ochranu ktorých sa kladie špeciálny dôraz.

Zoznam typov biotopov prirodzených lesov a primárnych krovín s prevodom na typologické jednotky.

 

Literatúra: Valachovič, M., Dražil, T., Stanová, V., Maglocký Š. (eds.) 2002: Biotopy Slovenska zaradené do Smernice o biotopoch č. 92/43/EHS. Interpretačný manuál. DAPHNE – Inštitút aplikovanej ekológie a Botanický ústav SAV, Bratislava, 145 pp.
Stanová, V., Valachovič, M., (eds.) 2002: Katalóg Biotopov Slovenska. DAPHNE – Inštitút aplikovanej ekológie, Bratislava, 225 p.

 

Pridaj komentár