Piceeto-Pinetum, Ppi – kotllinová smreková borina
3.– 4. vs, 0,1%, 520 – 720 mm, 500 – 600 m n.m.
Lesné typy:
3319 Kotlinová smreková borina nst, brachpincarmont, (H)
4321 Vlhká smreková borina vst, cardigomaj (lonig), (H)
4322 Živná smreková borina vst, omajviolsilv (samrac), (H)
Centrum rozšírenia má táto slt v bezbukovej oblasti dažďového tieňa, v Hornádskej kotlline. Vzhľadom na mezotrofno-eutrofný charakter bola zaradená do radu B. Zaberá najnižšie položené miesta na dne kotlliny v 3. a 4. vs. Spoločenstvá boli vylíšené počas revízie typologického prieskumu (Hančinský, Vazúr, 1990).
Horninové podložie: svahoviny vápnitých pieskovcov a ílovcov.
Pôdy: kambizeme typycké nasýtené, pomiestne kambizeme rendzinové a kambizeme pseudoglejové.
Napriek tomu, že sa spoločenstvá nachádzajú v dažďovom tieni (zrážky sú o 25 – 30% nižšie oproti normálu a je tu vysoký výpar), priaznivo sa na zložení bylinnej synúzie uplatňuje vplyv horizontálnych zrážok a vysokej vodnej kapacity pôdneho prostredia.
Vegetačná charakteristika: v nižšom stupni má vegetácia trávovitý vzhľad s dominanciou Brachypodium pinnatum, Carex montana a Milium effusum. Hojná je účasť teplomilných dubinových druhov, najmä Melitis melissophyllum, Lathyrus niger a Vincetoxicum hirundinaria. Z druhov bučinových sa tu vyskytuje Galeobdolon luteum, Viola reichenbachiana a i., z nitrofilných najmä Glechoma hederacea. V malej miere sa uplatňujú aj na vlhkosť náročnejšie podhorské druhy (Oxalis acetosella, Majanthemum bifolium, Gentiana asclepiadea) a papradiny (Dryopteris spinulosa).
Vo vyššom stupni je účasť na vlhkosť náročných druhov vyššia, a to tak druhov podhorských (ako diferenciálny druh sa uplatňuje Circaea alpina), ako aj niektorých subalpínskych druhov (Homogyne alpina, Allium victoriale, Geranium sylvaticum), ktoré tu ale nemajú svoju zvyčajnú diferenciačnú hodnotu (5. – 6. vs) a uplatňujú sa vzhľadom na zvýšenú kontonentalitu územia. Dominantná je etáž machorastov s druhmi z rodov Mnium a Eurhynchium.
Diferenciálnym znakom spoločenstiev je uvedená druhová kombinácia, ktorá sa v „normálnych“ slt radu B nevyskytuje.
Drevinové zloženie: dominujú „kontinetálnejšie“ Dreviny, ako smrek, borovica lesná, lipa, dub zimný, jarabina vtáčia. Význačná je účasť krov, Sambucus racemosa a Lonicera nigra. Buk a hrab prirodzene chýbajú. Vo vyššom stupni ojedinele pristupuje jedľa, brest horský a javor horský.