Kategorizácia lesov
Lesy vo vzťahu k ľudskej spoločnosti plnia rozličné funkcie. Podľa zákona o lesoch č. 326/2005 Z. z sú funkciami lesov úžitky, účinky a vplyvy, ktoré poskytujú lesy ako zložka prírodného prostredia a ako objekt hospodárskeho využívania. Členia sa na mimoprodukčné funkcie a produkčné funkcie. Z uvedeného členenia vychádza kategorizácia lesa, podľa ktorej sa v zmysle§ 12 zákona o lesoch lesy delia na:
a) ochranné lesy,
b) lesy osobitného určenia
c) hospodárske lesy.
Funkcia lesa nezávisí len od subjektívnych požiadaviek človeka, významne (a objektívne) ju limitujú stanovištné podmienky jednotlivých lesných porastov. Preto kategorizácia lesa úzko súvisí s lesníckou stanovištnou typizáciou a zaradenie porastu do kategórie ochranných alebo hospodárskych lesov jednoznačne vychádza z prevládajúceho typu stanovišťa v tomto poraste. Kategória lesov osobitného určenia tvorí z tohto pravidla určitú výnimku – vyplýva najmä z celospoločenského alebo skupinového záujmu vyjadreného aktom vyhlásenia porastov za lesy osobitného určenia. Určité obmedzenia súvisiace s charakterom stanovišťa však ostávajú aj tu, pretože ochranná funkcia je nadradená všetkým ostatným funkciám.
Limitujúcou podmienkou na vyhlásenie lesov ochranných sú zhoršené prírodné pomery vyplývajúce z extrémnej povahy stanovišťa. Tieto zhoršené vlastnosti stanovišťa odzrkadľujú typologické jednotky (lesné typy, hospodárske súbory lesných typov) s ochranným charakterom.
Niektoré typologické jednotky sú zaradené do kategórie ochranných lesov jednoznačne (lesy na mimoriadne nepriaznivých stanovištiach, vysokohorské lesy pod hornou hranicou stromovej vegetácie a lesy v pásme kosodreviny). Existujú však aj jednotky, pre ktorých dvojitý charakter, ich môžeme zaraďovať do kategórie ochranných alebo hospodárskych lesov (tzv. dvojičky). Pre tieto sú limitujúce podmienky stanovišťa (sklon, obsah skeletu v pôde, hĺbka pôda, hrozba zamokrenia alebo naopak sucho a presýchavosť). Zoznam lesných typov na stanovištiach extrémnej povahy je uvedený v prílohách vyhlášky MP SR č. 453/2006 Z.z. a zoznam lesných typov ochranného charakteru v metodickej príručke (Kolektív: Prehľad typologických jednotiek ochranného charakteru na zriadenie jednotiek priestorového rozdelenia lesa do kategórie ochranných lesov. Lesoprojekt 2000 – odkaz na ňu).
Jednou z úloh Komplexného zisťovania stavu lesa, ktoré sa vykonáva rok pred obnovou PSL, je prehodnotenie ochranných lesov na konkrétnych lesných celkoch. Je možné rušiť už vyhlásené ochranné lesy, ale v praxi je častejší návrh na vyhlasovanie nových ochranných lesov. Ako príprava na preverenie správnosti existencie ochranných lesov slúži porovnanie digitálnych vrstiev lesných typov a pôdnych jednotiek s aktuálnou porastovou mapou pre konkrétne územie. Zistia sa sporné lokality, ktoré sa potom preveria priamo v teréne. Niektoré lokality sa preverujú aj na základe požiadavky odborného lesného hospodára. Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva o hospodárskej úprave lesov umožňuje vyhlasovať ochranné lesy už od výmery 0,50 ha, v praxi sú najčastejšie navrhované za ochranné lesy časti porastov s výmerou 2-5 ha. Niektoré ochranné lesy sú striedajúcou sa mozaikou častí hospodárskeho a častí ochranného rázu. Ak je v konkrétnej priestorovej jednotke lesa aspoň 50 % plochy ochranného rázu, je možné ho za ochranný les vyhlásiť. V niektorých prípadoch sa za ochranné lesy vyhlasujú aj lesy na základe určitých špecifík tam, kde sú zastúpené len hospodárske lesné typy. Jedná sa o brehoochranné porasty, lesy na poddolovaných územiach, vetrolamy, výmole, zosuvy, imisne degradované stanovištia alebo občasne zaplavované územia, spravidla v poldroch.
Ochranné lesy vyhlasuje, alebo ruší orgán štátnej správy LH na základe návrhu KZSL. Členia sa na nasledovné subkategórie: – pridať foto