Piceeto‑Pinetum dealpinum, PPide – vápencová smreková borina

5. vst, 0,01%, 5 ‑ 7oC, 900 ‑ 1000 mm, 800 ‑ 900 m n.m.

Lesné typy:
5611 Vápencová (dealpínska) smreková borina nst s mrvicou, (O)
5612 Kamenitá vápencová (dealpínska) smreková borina, (O)
5613 Vápencová smreková borina nst, (O)

           Spoločenstvá slt PPi de predstavujú geografický variant slt Fde vst viazaný na bezbukovú oblasť centrálnych Karpát na extrémnejších ekotopoch. Boli vylíšené počas revízie typologického prieskumu (Hančinský, Vazúr, 1990).

Rozšírenie slt Piceeto Pinetum dealpinum na Slovensku.

         Horninový podklad: vápence, dolomity.

         Pôdy: prevažne rendziny typické, ostrovčekovite aj rendziny sutinové a plytké rendziny rubefikované.

         Vegetačná charakteristika: Vegetácia má prevažne trávovitý vzhľad, ktorý udávajú druhy kalcifilné, Calamgrostis varia, Brachypodium pinnatum a z trávovitých mezofytov napr. Carex montana. Z dealpínskych kalcifytov sa uplatňujú najmä Carduus glaucinus, Polygala amara, Laserpitium latifolium, Cimicifuga europaea, Leontodon incanus, Scabiosa lucida, ojedinele Carex alba. Charakteristický je výskyt teplomilných dubinových eutrofných druhov, ako sú Melittis melissophyllum a Lathyrus niger. V porastoch na južných expozíciách aj niektorých lesostepných prvkov ako je Galium glaucum a i., z nitrofytov sa ojedine uplatňuje Mercurialis perennis.

         Oproti dealpínskym bučinám (Fde) tu (okrem Carex alba) chýbajú typické trávovité dealpínske druhy , aj druhy bučinové. Nižšie je zastúpenie acidofilných, ale aj nitrofilných druhov.

         Drevinové zloženie: Prevládala a prevláda borovica, vždy je prítomný smrek, ďalšími drevinami sú mukyňa, jedľa a smrekovec. Z krovín sa vyskytuje najmä skalník obyčajný a hloh obyčajný.

         Význam: lesy ochranné, funkcia pôdoochranná.       

Pridaj komentár