Piceeto‑Abietum dealpinum, PAde – vápencová smreková jedlina
5.vs, + % , 75O m n.m.
Lesné typy:
5621 Dealpínska (vápencová) smreková jedlina nst na riečnych terasách (borovinách), caralb(me)oll, (H)
5622 Podmáčaná dealpínska smreková jedlina na glejových borovinách, caralbeqisilvoll (H)
Spoločenstvá sa fragmentálne výskytujú na riečnej terase “Belej” v Tatranskej kotline, inklinujú teda k zamokrenému až mokrému edaficko‑hydrickému radu geobiocénov.
Horninový podklad: naplaveniny karbonátovej jemnozeme.
Pôdy: prevažne fluvizeme karbonátové, s glejovým horizontom v rôznej håbke, stredne hlboké, bez štrku; humusovou formou je moder.
Vegetačná chrakteristika: fytocenózy sa vyznačujú dominanciou a vysokou stálosťou druhu Carex alba, so spoluúčasťou ďalších dealpínskych druhov, najmä Poa stiriaca a Laserpitium latifolium a kalcifytov ako Cirsium erisithales a Rubus saxatilis. Charakteristické je zastúpenie druhov eutrofných (Galeobdolon luteum), nitrofilných (Mercurialis perennis) a podhorských (Oxalis acetosella, Astrantia major). V najvlhkejšom type sú hojne prítomné hygrofyty ako Equisetum sylvaticum, Chaerophyllum hirsutum, Caltha palustris, Crepis paludosa, a i..
Spoločenstvá sú od ostatných slt reprezentujúcich 5. vs v rade D diferencované prítomnosťou druhov hygrofytných, ako aj absenciou acidofilných druhov, nehovoriac o drevinovom zložení.
Drevinové zloženie: Súčasné (a zrejme aj pôvodné) porasty tvorí jedľa a smrek v rôznom zastúpení. Sú vysoko kvalitné, najmä jedľa tu dosahuje absolútnu bonitu a živelne sa zmladzuje.
Význam: lesy hospodárske.