Piceetum acerosum, Pac ‑ vápencová smrečina s javorom

5. ‑ 6. vst, 0,04%, 3 ‑ 7oC, 800 ‑ 1200 mm, 800 ‑ 1300 m n.m.

Lesné typy:
5631 Extrémna smrečina s javorom nst, calvarcaralbmelampsilv, (O)
6631 Extrémna hrebeňová smrečina s javorom vst, calvarcaralbseslmyhomog, (O)
6632 Svahová sutinová smrečina s javorom vst, calvarcaralbmyhomog, (O)
6633 Živná podsvahová smrečina s javorom vst, caralbmyhomog, (H)

         Slt Pac predstavuje geografický, bezbukový variant slt Fde vst a slt FP nst v 5. a 6. vs radu D. Je rozšírená v centrálnej časti Karpát (Západné Tatry, Demänovská dolina), kde buk prirodzene chýba. Jej spoločenstvá sa vyskytujú prevažne na exponovaných stanovištiach, sklanatých hrebeňoch, vypuklých svahoch a čelách hrebeňov, najčastejšie na južných, menej severných expozíciách. Na extrémnych reliéfových tvaroch často tvorí prechody do slt Pineto‑Laricetum nst. Opísané a zmapované boli počas revízie typologického prieskumu (HANČINSKÝ, VNUK, 1990).

Rozšírenie slt Piceetum acerosum na Slovensku.

         Horninový podklad: vápence a najmä dolomity.

         Pôdy: plytké rendziny typické, preschýnajúce, skeletnaté.

         Vegetačná charakteristika: zloženie bylinnej synúzie je veľmi podobné zloženiu synúzie v slt Fde vst a v slt FP nst. Dominujú druhy kalcifilné (najmä Calamagrostis varia, Rubus saxatilis) a dealpínske (Carex alba, Sesleria varia, Poa stiriaca), ktoré udávajú charakteristický trávovitý vzhľad spoločenstiev. V živných, podsvahových typoch sa hojne uplatňujú aj bučinové a nitrofilné druhy uvedené pri charakteristike slt Fde vst a druhy podhorské (Oxalis acetosella). Druhy acidofilné (Melampyrum sylvaticum, Vaccinium myrtilus a i.) gradujú najmä na chladnejších expozíciách. V spoločenstvách slt Pac vst oproti Pac nst sa ako diferenciály uplatňujú druhy subalpínske acidofilné, najmä Luzula sylvatica a Homogyne alpina.

         Diferenciácia spoločenstiev iba na základe bylinnej synúzie je obtiažna. Diferenciálnym znakom je absencia buka. Celkove sú fytocenózy druhovo chudobnejšie.

         Drevinové zloženie: V pôvodných porastoch dominoval smrek nad borovicou, smrekovcom a javorom horským. Vo vyššom stupni pristupuje jarabina vtáčia. Obdobný ráz majú spravidla aj súčasné porasty, avšak niekde je zastúpený iba smrek.

         Význam: Väčšina lesných typov má chrakter ochranný (pôdoochranný), podsvahové spoločenstvá radíme k lesom hospodárskym.

        

Pridaj komentár