Querceto-Fagetum tiliosum, QFtil – lipovo-dubová bučina
3. vs, 0,82%, 6 – 7,5 ºC, 650 – 800 mm, 300 – 550 m n.m.

Lesné typy:
3401 Chlpaňovo-bažanková dubová bučina s lipou, lname, (H/O)
3402 Medničkovo-bažanková dubová bučina s lipou, muname, (H/O)
3403 Hviezdnatcovo-bažanková dubová bučina s lipou, cpamehacq, (H)

   Slt QFtil sa vyskytuje v pásme prirodzeného rozšírenia dubových bučín na pôdach s vyššou skeletnatosťou, s ešte priaznivejším vodným režimom a premenou opadu, ako pri predchádzajúcich slt radu B/C. Na lokalitách s vysokou kamenitosťou prechádza do slt Tilieto-Aceretum nst z radu C. Optimum rozšírenia slt QFtil je v nadmorskej výške 400 – 500 m, na dlhých, pravidelných, až vypuklých sutinových svahoch miernych až stredných sklonov, na hrebeňoch , na bázach svahov, na dnách úžľabín, v nižších polohách na chladnejších, vo vyšších polohách na teplejších expozíciách.

   Horninový podklad: je veľmi rozmanitý, podobný ako v slt QF.

   Pôdy: kambizeme psefitické, rendziny rubefikované, menej hlboké sutinové rendziny vylúhované. Sú štrkovité až kamenité, pri sprašových prekryvoch bez štrku, alebo len slabo štrkovité, ale so značnou povrchovou kamenitosťou. Pri povrchu sú to pôdy mierne vlhké (niekedy presychavé), v spodnej vrstve čerstvo vlhké. Premena opadu je priaznivá, vytvára sa hrubšia vrstva mydátu.

   Vegetačná charakteristika: V synúzii podrastu dominujú druhy slt QF spolu s druhmi nitrofilnými a heminitrofilnými. Z trávovitých dominánt slt QF sú tu najčastejšie spoludominantné druhy ako Carex pilosa, Melica uniflora, M. nutans, Brachypodium sylvaticum. Z nitrofilných a heminitrofilných druhov sa vyskytujú: Mercurialis perennis, Urtica dioica, Impatiens noli-tangere, Alliaria petiolata, Glechoma hirsuta, Stellaria holostea. V jarnom aspekte sa miestami vyskytuje Dentaria enneaphyllos. N pôdach s ílovitou jemnozemou sa uplatňujú druhy ako Aegopodium podagrariaOxalis acetosella. Hojne sú zastúpené bučinové druhy (pozri slt QF).

   Oproti slt FQac chýbajú teplomilné dubinové druhy, oproti st QF je tu spoludominancia nitrofilných druhov a oproti slt Fagetum tiliosum (4. vs, medzirad B/C) spoludominancia trávovitých druhov.

   Drevinové zloženie: Pôvodné zastúpenie drevín sa od zastúpenia v slt QF odlišuje iba väčším podielom cenných listnáčov. Obdobný je spravidla aj charakter súčasných porastov. Prirodzená obnova buka je bohatá, duba slabšia.

   Význam: Skupina je svojou rozlohou mála významná, no porasty sú vo všetkých typoch produkčné a kvalitné. Radíme ich k lesom hospodárskym, výnimočne ochranným.

Pridaj komentár