Fageto‑Aceretum humile, FAc hum ‑ nízka buková javorina

6.vs, 0.13 %, 3‑5 oC, 1000‑1200 mm, 800‑1850 m n.m.

Lesné typy:

5440 Nízka buková javorina, Fageto‑Aceretum humile, (O)
6411 Nízka buková javorina, Fageto‑Aceretum humile, (O)

     Spoločenstvá slt FAc hum sa vyskytujú pod vplyvom vrcholového fenoménu na hrebeňoch, hrebeňových plošinách a vrcholoch nižších pohorí, v ktorých sa nemohol vytvoriť 7. vs, alebo bola v dôsledku odlesnenia vytvorená znížená horná hranica lesa (najčastejšie v 1000‑1200 m n.m.).

Rozšírenie slt Fageto-Aceretum humile na Slovensku.

      Zakrpatené bučiny s primiešaným javorom horským prechádzajú na hornej hranici lesa miestami do holí, na ktorých sa ojedinele vyskytujú 10‑20 m vysoké smreky a až nad nimi, v nadm. výške 1500 m, nastupuje kosodrevina (Nízke Tatry, Veľká Fatra). Je pravdepodobné, že v nedávnej minulosti, v období valašníctva, tu človek odstránil pôvodné porasty slt Sorbeto‑Piceetum (v nadmorskej výške 1000‑1500 m), ktoré tvorili prirodzenú hornú hranicu lesa nad slt AF a FAc 6.vs. Po ich likvidácii, v dôsledku drsnej klímy sa pôvodné vzrastavé spoločenstvá slt FAc a AF mohli zmeniť na zakrpatené výmladkové bučiny s primiešaným javorom horským. Potvrdenie uvedenej domienky by si však vyžiadalo archívny výskum.

         Horninový podklad: podobný ako v slt FAc.

         Pôdy: prevládajú kambizeme psefitické a rendziny kambizemné, stredne hlboké. Humifikácia je spomalená, opad sa hromadí a miestami sa vytvára väčšia vrstva nadložného humusu (moder).

         Vegetačná charakteristika: Synúzia podrastu má vysokobylinný vzhľad s väčším zastúpením nitrofilných a heminitrofilných druhov (Mercurialis perennis, Salvia glutinosa a i.). Charakteristické je zastúpenie subalpínskych eutrofných druhov (Acetosa alpestris, Allium victoriale). Prítomné sú vzhľadom na pomiestne vytváranie moderu aj subalpínske acidofilné druhy (Luzula sylvatica, Homogyne alpina, Soldanella hungarica ssp. major), ale aj Vaccinium myrtillus a druhy podhorské (Gentiana asclepiadea).

      Drevinové zloženie: V drevinovom zložení prevláda buk nízkeho vzrastu, primiešaný je javor horský, jarabina a ojedinele aj zakrpatené ihličnany ‑ smrek a jedľa.

       Význam: Porasty patria do kategórie pôdoochranných a vodohospodársky dôležitých lesov.

Pridaj komentár