Abieto-Quercetum, AQ – kotllinová jedľová dúbrava

4. vs, 0,1%, 670 – 800 m n.m.

Lesné typy:
4331 Suchá kotlinová jedľová dúbrava, pninpren, (H)
4332 Svetlomilná kotlinová jedľová dúbrava, calarpren, (H)
4333 Živná kotlinová jedľová dúbrava, cpaegalvic, (H)

   Spoločenstvá nadväzujú vo 4. vs na slt Ppi vst. Zaberajú vyššie položené miesta na strmých, vypuklých, ale aj miernejšie sklonených svahoch (10 – 30%) a rôznych expozíciách.

Rozšírenie slt Abieto-Quercetum na Slovensku.

   Horninový podklad: poväčšine flyšové pieskovce s prímesou sprašovej hliny a silne vápnité pieskovce.

   Pôdy: ako pri predchádzajúcej slt, ale prevládajú kambizemme typické nasýtené a kambizeme rendzinové. Pôdy sú stredne hlboké, prevzdušnené, čiastočne presýchavé, minerálne stredne silné. Humifikácia jhe pomerne dobrá, tvorí sa typický moder až mullový moder.

   Vegetačná charakteristika: druhové zloženie je veľmi pestré. Prevládajú trávovité druhy s rôznym vzťahom k obsahu živín, ako sú Calamagrostis arundinacea, Carex pilosa, Poa nemoralis, Luzula luzuloides, Dactyllis glomerata. Presýchanie vrchných vrstiev pôd indikuje Galium schultesiiStellaria holostea.

   Z dubinových prvkov sú pravidelne prítomné Lathyrus niger, Melittis melissophyllum, z bučinových najmä Galeobdolon luteum, Asarum europaeum, Sanicula europaea, sporadicky Galium odoratum. Podhorské druhy reprezentuje Prenathes purpurea. Vo vlhkostne najpriaznivejšom type sa uplatňujú aj druhy Aegopodium podagrariaAllium victoriale. Charakteristickým druhom kotlinových dubín je Potentilla alba, prítomná je tu aj Adenophora liliifolia. Diferenciálnym znakom spoločenstiev je špecifické druhové zloženie bylinnej synúzie, ako aj charakteristická spoluúčasť duba a jedľe.

   Drevinové zloženie: V pôvodných porastoch bol hlavnou drevinou dub zimný spolu s dubom letným, prímes tvorili cenné listnáče, najmä lipa, z ihličnanov jedľa, pomiestne smrek.

 

Pridaj komentár