Piceeto-Abietum, PA – smreková jedlina

5. – 6. vs, 0,06%, 3 – 5 ºC, 1000 – 1200 mm, 800 – 1100 m n.m.

Lesné typy:
5231 Trávovitá smreková jedlina, lncalaro, (H)
5232 Živná kysličková smreková jedlina nst, omajll, (H)
5233 Oglejená smreková jedlina nst, oequsilv, (H)
5234 Vápencová smreková jedlina nst, ollmedenpolver, (H)
5235 Kamenitá smreková jedlina nst, oneapren, (H)
6231 Trávovitá smreková jedlina vst, llncalaromajhomog, (H)
6232 Živná smreková jedlina vst, omajviolsilvmulged, (H)
6233 Oglejená smreková jedlina vst, majllmyhomog, (H/O)
6234 Smreková jedlina vst na kamenitej svahovine, omajdphomog, (O)
6235 Vápencová smreková jedlina vst, ollmulged, (H)
6236 Kamenitá papradinová smreková jedlina vst, atfnefspinollmulged, (O)

   Spoločenstvá tejto jednotky tvoria bezbukový geografický variant slt FA. Ich výskyt sa viaže na bezbukové územie centrálnych Karpát (Západné tatry, západná časť Vysokých Tatier, Liptovská kotlina, Demänovská dolina). Vyskytujú sa najmä na svahoch s povrchovou kamenitosťou, ale aj na plošinách tvorených fluvioglaciálom.

Rozšírenie slt Piceeto-Abietum na Slovensku.

 Horninový podklad: horniny kryštalinika (ruly, žuly, svorolury, bridlice) a fluvioglaciál.

 Pôdy: prevažujú kambizeme dystrické, sú kyslé až veľmi kyslé, stredne hlboké, štrkovité, v spodinách až kamenité, piesočnatohlinité, čerstvo vlhké, kypré aj v hlbších vrstvách. Podzemná voda pôdny profil neovplyvňuje. Oglejenie je na rozdiel od pôd slt Abieto-Piceetum (AP), ktoré prejavujú výrazné známky oglejenia v celom profile (súbor „a“), zriedkavé.

Vegetačná charakteristika: V synúzii podrastu sa (ako v slt Fa uplatňujú prevažne nízke byliny, prítomnosť vysokých bylín je zriedkavá. Na rozdiel od slt Pa (geografický variant slt Fap) je tu mensšie zastúpenie acidofilných druhov, a charakteristická je spoluúčasť eutrofných a najmä mezotrofných druhov radu B (ako v slt FA).

Drevinové zloženie: V pôvodných porastoch prirodzene chýbal buk, dominovala jedľa so zvýšeným zastúpením smreka. Z listnatých drevín sa uplatňoval predovšetkým javor horský, ktorý nahradil buk. V súčastnosti prevažujú kultúrne smrečiny.

Význam: Porasty patria prevažne do kategórie lesov hospodárskych, typy so zvýšenou kamenitosťou radíme k lesom ochranným. Produkčná schopnosť je priemerná

 

Pridaj komentár