Fagetum abietinum, Fa ‑ bučina s jedľou

4. vs, 0,69 %, 5 ‑ 7 oC, 700 ‑ 900 mm, 400 ‑ 700 m n.m.

Lesné typy:
4121 Metlicová bučina s jedľou, lndešfmypren, (H)
4122 Kamenitá bučina s jedľou, lncalarpren, (H)

      Spoločenstvá slt Fa predstavujú geografický variant slt Fqa v oblasti Slovenského rudohoria, Slovenského stredohoria, a na východnom Slovensku. Je rozšírená v oblasti kyslých bučín 4.vs, kde prirodzene už dub nezasahoval. Vyskytujú sa najmä na S expozíciách, na vypuklých strmých svahoch a hrebeňoch. Nevytvárajú väčšie súvislé plochy.

Rozšírenie slt Fagetum abietinum na Slovensku.

         Horninové podložie: ruly, minerálne chudobné hrubozrnné pieskovce, ale aj liparity, fylity, žuly a dacity.

         Pôdy: spravidla kambizeme dystrické, až podzoly. Na chudobnejších horninách sa často vyskytujú podzoly typické až oglejené. Pôdy sú prevažne stredne hlboké, vo vrchných horizontoch kypré, pri podzoloch miestami sypké, priepustné, dobre prevzdušnené, so širokým zrnitostným rozpätím, často so značnou povrchovou kamenitosťou. Vlhkosť je viac menej vyrovnaná, najmä vo vyšších polohách. Prehumóznenie pôd je slabé. Na väčšine lokalít sa tvorí moderový humus.

         Vegetačná charakteristika: V synúzii podrastu sa uplatňujú druhy ako v slt Fqa. Vegetácia má acidofilný chrakter, s prevahou trávovitých druhov. Nízkou pokryvnosťou, ale vysokou prezenciou sa uplatňuje podhorský druh Prenanthes purpurea.

         Drevinové zloženie: Minerálne chudobný podklad, extrémne reliéfové tvary a trvalejšia vzdušná a pôdna vlhkosť vytvárajú podmienky pre vznik spoločenstiev s prevahou buka a jedle nad inými drevinami, ktorým znemožňujú prirodzenú obnovu. Pôvodné porasty tvoril buk s malou prímesou jedle, smrek chýbal. V narušených lesoch prevláda borovica a smrek, miestami jedľa. Z hľadiska nebezpečenstva vetrových, snehových a hmyzích kalamít je žiadúca premena smrekových monokultúr na zmiešané porasty.

         Význam: lesy hospodárske.

     

Pridaj komentár